ZLODĚJ BLESKU (THE LIGHTNING THIEF) – RICK RIORDAN

Vítám vás u dnešní recenze.

Touto knihou si otevřeme jeden velký svět, který nepochybně všichni znáte. Nicméně, já se ještě nenechala očarovat jeho krásou. Tedy až do teď ne.

Takže se pojďme společně podívat na to, co na tuhle mega oblíbenou sérii říkám.

Ještě musím poděkovat nakladatelství Voxi za poskytnutí audioverze knihy k recenzi.

A nyní už se vrhněme na samotné hodnocení.

OBECNÉ SHRNUTÍ OBSAHU PRO PŘIBLÍŽENÍ:

Percy Jackson si myslí, že je pouze obyčejný dvanáctiletý kluk, který trpí ADHD a poruchou pozornosti. Byl již na několika školách, ale ze všech ho vyloučili.

Nyní je na další. Pořád se mu stávaly divné věci, ale vždy to nějak přešel a odůvodnil si to. Jenže, když zjistí, že ani jeho učitelka není tím, čím se na první pohled zdá být, začne mu docházet, že je tady něco v nepořádku.

A aby toho tedy nebylo málo, „rovnou“ (VELKÉ UVOZOVKY (VIZ NÍŽE)) se dozví, že je syn někoho velice důležitého a musí navrátit něco, co bylo ukradeno, jinak svět skončí.

Dokáže to? A je vůbec opravdu zrovna Percy Jackson tím, kdo to má vykonat?

STRUČNÝ PŘEHLED POSTAV:

Percy Jackson – hlavní postava, polobůh

Sally Jackson – Percyho matka

Grover Underwood – satyr, Percyho kamarád

Annabeth Chase – polobohyně

Cheirón – učitel, kentaur

Arés – bůh války

Hádes – bůh podsvětí

MŮJ NÁZOR NA TUTO KNIHU:

ZPRACOVÁNÍ BOHŮ:

Začala bych tím, že Riordan skvěle zpracoval charaktery bohů, ačkoli jsme se zatím ani z daleka nesetkali se všemi.

Některým dal úplně jiný rozměr, jiné jen podpořil v tom, jak bývají vnímáni.

MOŽNÉ SPOILERY

Hádes – to je za mě bůh, kterého je mi v podstatě celkem líto. Respektive, v první knize tak působí. Jako bůh, kterého vyhostili z Olympu, okradli a ještě na něj tu krádež hodili.

Arés – tohle je dle mého vnímání na základě téhle série opravdu bůh války, který je jejím naprostým ztělesněním.

Poseidon – tam jsem taková rozpačitá, jak přesně ho mám vnímat, ale není na seznamu k zavržení, tak je to dobrý.😂

No a Zeus? – tam jsem asi čekala něco trošku jiného, představovala jsem si ho jinak, než jako takového rozmrzelého, přísného a možná trochu namyšleného fracka, ale uvidíme, třeba se časem změní. I když, už to, že nezabránil tomu, co se stalo jeho dceři… mno, podle filmu dvojky, jediný, který jsem viděla, mám dojem, že si o tom popovídáme v další recenzi.

KONEC PŘÍPADNÝCH SPOILERŮ

FUNGUJÍCÍ SVĚT:

Co se mi líbilo a zmíním to jako první je opravdu propracovaný a pěkně fungující svět. V každé chvíli příběhu máte pocit, jakoby se to, co se tam děje, opravdu mohlo někde v Americe dít. Jakoby opravdu někde mohlo existovat místo jako tábor polokrevných.

A přesně to mám na fantasy ráda. Když je to fantasy, kterému ale rozumím a dokážu si ho představit.

PROPOJENÍ S MYTOLOGIÍ:

Až jak jsem ten nadpis napsala mi došlo, jak pitomá formulace to je, když je Percy právě o mytologii.

Ale, co jsem tím chtěla říct je to, že je v této sérii mytologie opravdu hezky zpracovaná a to, co zatím Riordan postavil, zřejmě skvěle funguje a opravdu mě to baví.

Takže, pokud vás baví řecká a římská mytologie, rozhodně nebudete přečtení litovat. Autor krásně mytologii zakomponoval do dnešního světa a je to fakt uvěřitelné a snadno představitelné.

VÝVOJ POSTAV:

Další věcí, kterou musím rozhodně pochválit je vývoj postav. Hlavně tedy jejich vztahů.

Některé postavy sice zůstávají stále stejné (ne, nemám moc ráda jistého satyra, až moc na mě fňuká,) ale nutno říct, že i ten se trochu posunul. Hlavní progres vidím ale hlavně na vztahu Percyho a Annabeth, které postupně dojde, že nemusí mít stejné spory, jako rodiče.

ZBYTEČNÉ TAJENÍ INFORMACÍ:

Věcí, která mě na tomhle díle série štvala je to, jak dostáváme problém, který má Percy vyřešit a všichni kolem mají tušení, že to bude horší, než to vypadá, ale jsou jako „ne, to bude tak, jak jsme si mysleli původně, prostě bude.“ I když je každému jen trochu inteligentnímu tvorovi jasné, že to tak, SAKRA, nebude. Tak proč? PROSÍM, PROČ?“

DOPORUČILA BYCH TUTO KNIHU:

Rozhodně a jednoznačně, stoprocentně, ano!

A komu?

Tato kniha bude možná trochu více bavit mladší čtenáře, protože je psaná takovým dětštějším stylem. Nicméně, určitě má co předat i starším čtenářům a všem, kteří mají rádi mytologii, dětské hrdiny, příběhy o síle přátelství, boji dobra se zlem a trochu toho napětí, strachu a akce.

ZÁVĚR:

První díl obsáhlého světa o Percym Jacksonovi je svým stylem psaní určen spíše na mladší publikum, ale rozhodně má co předat i tomu staršímu.

Riordan si skvěle pohrál s mytologií a podává ji tak přesvědčivě, že si člověk dokáže okamžitě představit, že je vše, co v knize popisuje, skutečné a nedělá mu problém pochopit, jak to funguje a uvěřit, že by to tak být opravdu mohlo.

Jeho postavy a svět jsou krásně propracované a nabízí zábavný a poutavý příběh pro děti, ale i příběh plný poučení a spousty moudrosti dospělým čtenářům.

Jeho představy a interpretace bohů je mnohdy úsměvná a mnohdy naopak krásně dokresluje to, co si o nich tak všeobecně lidi myslí.

Rozhodně je to tedy kniha, u které se zasmějete, občas si budete říkat, že jsou hlavní postavy trošku mimo, ale dozvíte se toho spoustu o řecké mytologii a uvidíte, jakou moc mají základní hodnoty, na kterých je postavena spousta fantasy a hlavně pohádek.


Uveřejněno

v

od

Značky: