ELDEST (ELDEST) – CHRISTOPHER PAOLINI

Vítám vás u dnešní recenze, ve které se podíváme na druhý díl ze čtyřdílné ságy s názvem Odkaz dračích jezdců z pera Christophera Paoliniho.

Tentokráte se konkrétně bude jednat o knihu s náázvem Eldest, jež rovněž nemá přeložený název do Češtiny.

Já chci opět poděkovat Audiolibrixu za poskytnutí knihy v rámci naší spolupráce a popřát vám, čtenářům, krásný zážitek ze čtení této recenze, a následně i knihy, pokud se do ní rozhodnete jít.

OBECNÉ SHRNUTÍ OBSAHU PRO PŘIBLÍŽENÍ:

‼Pokud jste nečetli první díl, doporučuji recenzi nečíst.‼

V tomto díle se Eragon se Safirou vydávají učit o svých schopnostech a rasách s elfkou aryou do elfského hlavního města, Elesméry, kde je čeká učitel, jež Eragonovi v prvním díle pomohl ze spárů stína Durzy. Společně se připravují na boj se všemi bytostmi, které na ně Galbatorix hodlá poslat.

Ale dojde vůbec k otevřenému boji?

A jak se do všeho přimíchají rodinné vazby?

Co může zažívat obyčejný člověk, který je bratrancem dračího jezdce, v něhož všichni vkládají víru na spasení světa?

To vše a mnohem více se dočtete v této knize.

STRUČNÝ PŘEHLED POSTAV:

Eragon – hlavní hrdina

Safira – dračice hlavního hrdiny

Arya – elfka

Nasuada – vůdkyně Vardenů

Angela – čarodějnice

Roran – bratranec hlavní postavy

Král a jeho podporovatelé – nepřátelé

MŮJ OSOBNÍ NÁZOR NA JEDNOTLIVÉ POSTAVY:

ERAGON:

Eragon se v tomto díle učí v elfském hlavním městě zvaném Elesméra a dokončuje tak výcvik jezdce. Zároveň však slíbil věrnost téměř všem rasám a musí proto svou výuku náhle přerušíit, když se dozvídá o potížích Vardenů.

Eragon je jedna z těch postav, která mi svými názory a postoji nebyla vždy sympatická, ale přesně zato jí dávám plusové body, protože autor opravdu nezapomínal na to, že je této postavě pouhých 16 let. Přesto mi jeho povaha nelezla krkem a byla povětšinu času snesitelná a dokonce i příjemná.

Určitě je to jedna z mých méně oblíbených postav, ale přesto nepatří na spodní příčky pomyslného žebříčku.

SAFIRA:

Safira se společně s Eragonem v tomto díle učí v Elesméře, kde potkává dalšího draka, což je pro ni nečekané překvapení.

Oproti Eragonovi tohle byla jedna z asi dvou postav, které jsem si úplně zamilovala. Rozhodně bych ocenila, kdyby se v příběhu více objevovaly její názory, i-když jich zde nebylo tak málo, jako v prvním díle. Další plusový bod pro tuto postavu je, že jí Paolini dal také nějaké city, které v prvním díle nebyly a ani být nemohly, ale proč si přečtěte sami.

RORAN:

Roran je postava, kterou v tomto díle můžeme mnohem více poznat díky jeho vlastní lince. Bylo hodně zajímavé sledovat jeho vývoj a to, jak se postavil k událostem, do kterých byl vržen.

Jsem moc ráda, že jeho postava neupadla v zapomnění, ale dostala mnozhem větší roli, než jsme si v prvním díle vůbec mohli myslet. A propojení jeho linky s tou Eragonovou je prostě skvělé a přiznám se, že bych si to na začátku vůbec nemyslela.

ARYA:

Arya je elfka, která s Eragonem a Safirou putuje do svého domova, Elesméry, kde se o ní dozvídáme trochu více a zároveň sledujeme její názory a postoje k různým věcem.

Bylo moc fajn, že nám Paolini prozradil trochu více o tom, proč se Arya chová tak, jak se chová a musím říct, že jsem díky tomu spoustu věcí piochopila.

MŮJ OSOBNÍ NÁZOR NA TUTO KNIHU:

V tomto díle máme oproti prvnímu dvě dějové linky. Jedna je z pohledu Eragona a Safiry tak, jak ji známe, ale máme zde i druhou, která je z pohledu Rorana, Eragonova bratrance, který musí bojovat s razaky a královstvím.

Moc chválím Paoliniho za to, že do příběhu zapojil i Rorana, protože jeho linka dodávala příběhu stejný spád a akci, jaké jsme pozorovali v prvním díle a vyvažuje tak linku Eragona, která je ve většině času až moc klidná. Přesto je ale potřebná k pochopení toho, jak dojít k vysněnému cíli a akce se zde na konci také najde.

Moc se mi líbilo finální spojení obou linek v jednu, dá-li se to tak říci.

Líbilo se mi také, jak Paolini zamotal situaci Safiře a Eragonovi ohledně jejich vztahů, ale nebojte se, nepřecházíme na sladkou romanťárnu, na to si najděte jinou sérii.

Velice zajímavé bylo také větší popsání elfů, jejich života, schopností a kultury, které se nám v prvním díle nedostává. Zato ale moc nemáme přístup k informacím o trpaslících, které jsme navštívili zase v prvním dílu. Dozvídáme se také více o jezdcích a tom, jak vyhynuli draci.

Doporučila bych tuto knihu?

Ano.

I-když je tento díl jiný, než ten první, stále neztrácí na akčnosti a úchvatnosti.

Komu bych tuto knihu doporučila?

Opět milovníkům napětí, zvratů, akcí, bojů, nových informací o nadpřirozených bytostech.

Rozhodně ale není určená pro milovníky TZV. romantasy, kterým kniha a ani celá série rozhodně není.

Jsem moc ráda, že jste dočetli až sem a už se na vás moc těším u další recenze.


Uveřejněno

v

od